چین در راستای توسعه فناوری های فضایی، علمی و ارتباطاتی موفق شد ماهواره های دو قلو موقعیت سنج ‘بیدو’ خود را بامداد امروز (دوشنبه) به فضا پرتاب کند.

چین ماهواره های دوقلو که نسل جدید ماهواره در این کشور به حساب می آید به عنوان هجدهمین و نوزدهمین ماهواره از سامانه Beidou-3 ساعت ۲:۷ دقیقه بامداد از مرکز ماهواره ای ‘شی چانگ’ در استان ‘سی چوان’ واقع در جنوب غرب چین پرتاب شد و در مدار تعیین شده قرار گرفت.
یک سال قبل این کشور اعلام کرد دو ماهواره موقعیت سنج از شبکه ناوبری ‘بایدو’ را با یک راکت لانگ مارچ در مدار زمین قرار داده است.
چین در حال ایجاد یک شبکه خانوادگی از سامانه موقعیت سنج بایدو BeiDou Navigation Satellite System (BDS) است و در این راستا، پیشتر نیز ماهواره های دیگری را پرتاب کرده است.
‘دونگ چون چینگ’ رییس مرکز ماهواره ای یاد شده در مصاحبه با خبرنگاران گفت که همه ماهواره های این سامانه از این مرکز با موفقیت پرتاب شده و در مدار تعیین شده زمین قرار گرفته اند.
شیه جون، معاون طراح ارشد پروژه Beidou-3 نیز گفت: اکنون، کلیه قطعات استفاده شده در ماهواره‌های Beidou-3 توسط چین تولید می شود.
‘یانگ چانگ فونگ’ طراح ارشد سامانه موقعیت یاب Beidou-3 چین نیز گفت: سامانه پایه Beidou-3 پایان سال جاری میلادی به طور رسمی راه اندازی می شود و خدمات موقعیت یاب پایه را در اختیار کشورها و مناطق مسیر کمربند و جاده قرار می دهد. این گامی مهم و کلیدی از منطقه به سراسر جهان است.
‘شی چانگ’ مرکز ماهواره ای است که در سال ۱۹۷۰ میلادی ساخته شد و بیشترین ماهواره های زمین شناسی و موقعیت سنجی چین از این محل پرتاب شده اند.
Beidou یکی از مهمترین دستاوردهای چین در ۴۰ سال گذشته پس از اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز است.
این سامانه به طور رسمی از سال ۱۹۹۴ فعال شد در سال ۲۰۰۰ برای موقعیت سنجی بکار گرفته شد و به دنبال آن در سال ۲۰۱۲ میلادی با پرتاب ماهواره، بیشتر مناطق آسیا و اقیانوس آرام از داده های آن استفاده کرد.
این موقعیت یاب با پرتاب مجموعا ۳۰ ماهواره تا سال ۲۰۲۰ میلادی به کل جهان خدمات رسانی خواهد کرد.